Достапни линкови

logo-print

Во Вуковар повторно отстранети двојазичните табли


Припадници на Штабот за одбрана на хрватски Вуковар денеска ги отстранија сите двојазични табли во градот, откако на Меморијалните гробишта положија венци по повод годишнината од формирањето на 204. вуковарска бригада.

По отстранувањето на двојазичните табли уапсени се пет лица, меѓу кои и жени.

Од минатата есен до сега во Вуковар двојазичните табли повеќе пати се отстранувани и кршени, а властите повторни ги враќаат.

XS
SM
MD
LG