Достапни линкови

logo-print

Во Бања Лука почина дете од вирусот Западен Нил


Шестгодшно дете од Бања Лука почина ноќеска од последици од вирусот Западен Нил, потврдија денеска од Универзитетската болница во тој град.

Детето претходно престојувало на море каде најверојатно е заразено, јавија локални медиуми.

Станува збор за изолиран случај и не постои опасност од епидемија бидејќи болеста не е специфична за тој реон, наведуваат од Клиничкиот центар. Детето било примено на 7 август во Одделението за интензивна нега на Клиниката за детски болести.


###

XS
SM
MD
LG