Достапни линкови

logo-print

Повик до курдите во Турција за борба против ИД


Работничката партија на Курдистан ги повика денеска курдите во Турција да се вклучат во борбата против милитантите на Исламската држава во Сирија. Оваа партија и порано ги повикуваше турските курди да се вклучат во борбата против џихадистите, но овој се говори за мобилизација. Во текот на изминатиот викенд околу 300 курди од Турција стигнале во Сирија за да помогнат во одбраната на градот Ајн ел Араб. Турскиот заменик премиер Нуман Куртлмуш денеска во Анкара изјави дека во изминативе два дена околу над 130 илјади курди од Сирија пребегале во Турција пред милитантите на Исламската држава. Според него, турската влада се подготвувала на натамошно пристигнување на бегалците.

XS
SM
MD
LG