Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов на ГС на ОН


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов вчера со средба со македонската дијаспора во Њу Џерси го започна своето учество на годинешното Генерално собрание на Обединетите нации. Предвидено е тој в петок да говори пред Генералното Собрание на Обединетите нации, а ќе се сретне и со генералниот секретар Бан Ки Мун. Иванов ќе учествува и на Клинтоновата иницијатива, како и на традиционалната вечера што претседателот Барак Обама ја приредува за учесниците на Генералното Собрание. Македонската делегација ќе оствари и голем број билатерални и мултилатерални средби, а ќе учествува и на средби организирани од американската администрација за горливите светски прашања.

XS
SM
MD
LG