Достапни линкови

Венизелос и Бан Ки Мун разговарале и за прашањето за името


грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос

грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос

Прашањето за името била една од темите на вчерашниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, во Њујорк. „Нашиот став е многу јасен. Националната позиција е во корист на сложено име со географска одредница, но над се, за внатрешна и надворешна употреба, ерга омнес“, изјави Венизелос по средбата. Тој потсети дека пред неколку недели се сретна со медијаторот Метју Нимиц во Атина и додаде дека Грција е „подготвена да учествува во наредните состаноци“ и го поддржува процесот. „Ние направивме многу чекори, креативни, рече шефот на грчката дипломатија и додаде дека „се очекува другата страна да направи соодветни чекори со добра волја и продуктивно“.

XS
SM
MD
LG