Достапни линкови

logo-print

Ердоган не кажува како се ослободени заложниците


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека владата нема да обелодени детали за тајната операција за ослободување на 49 лица држени како заложници од милитантите на Исламската држава. Заложниците- 46 Турци и тројца Ирачани, беа вратени во Турција во саботата. Групата беше држена повеќе од 3 месеци од страна на Исламската држава, која ги зароби за време на освојувањето на градот Мосул во јуни.

Што направила Турција за ослободување на заложниците беше предмет на шпелулации, како и сомневања дека милитантната група ќе добие нешто за возврат. Ердоган негира дека е платена откупнина, но беше помалку категоричен на прашањето дали е извршена размена на затвореници со терористичката група. Дали имало или не размена, 49 лица се вратија во Турција, рече тој.

XS
SM
MD
LG