Достапни линкови

logo-print

Ашраф Гани назначен за нов претседател на Авганистан


Авганистанската Независна изборна комисија го назначи поранешниот министер за финансии Ашраф Гани за нов претседател на Авганистан. Соопштението уследи неколку часа откако Гани и неговиот ривал Абдула Абдула потпишаа договор за поделба на власта и за формирање на влада на национално единство. Со договорот завршува спорот околу изборните резултати во која Абдула и Гани меѓусебно се обвинија за измама.

XS
SM
MD
LG