Достапни линкови

logo-print

Утре резултати од изборите во Аванистан


Конечните резултaти од претседателските избори во Авганистан ќе бидат објавени утре, соопшти портпаролот на Независната изборна комисија Мухамед Нур. Најавата дојде додека се одржуваат разговорите помеѓу кандидатите Ашраф Гани и Абдула Абдула околу предлогот за поделба на власта. Изборите почнаа во април. Вториот круг се одржа во јуни, но без победник поради обвинувања за изборна измама. ОН побараа да се спроведе ревизија на гласовите , но резултатите не беа јавно објавени.

XS
SM
MD
LG