Достапни линкови

logo-print

Триесет дневен притвор за косовските имами


Основниот суд во Приштина им изрече мерка притвор во траење од триесет дена на дванаесетте косовските имами, кои беа приведени во средата,јави МИА.

Во затворски притвор е и имамот на големата џамија во приштина, Шефќет Красниќи,а идентична мерка им е изречена и на другите три лица, кои беа притворени во истата акција. Меѓу нив е лидерот на партијата ЛИСБА, Фуад Рамиќи.

Обвиненито ги товари за учество во терористички групи, потикнување омраза, регрутирање и испраќање лица на боиштата во Сирија и Ирак.

Во знак на солидарност со уапсените имами вчера попладне преку социјалните мрежи се повикуваше на протест во Приштина, но муфтијата на Исламската верска заедница на Косово, Наим Трнава ги повика граѓаните да не протестираат и да им веруваат на органите на правдата

XS
SM
MD
LG