Достапни линкови

logo-print

Нови преговори за украинската криза


Белоруското министерство за надворешни работи соопшти дека денеска во Минск ќе се одржат нови разговори за трајно решение на украинската криза. Станува збор за таканаречената контакт група во која учествуваат претставници на Русија, Украина, проруските сепаратисти и ОБСЕ. До новите разговори доаѓа откако Украина и сепаратистите на 5 овој месец се договорија на прекин на огнот како дел од планот за решавање на петмесечниот конфликт.

XS
SM
MD
LG