Достапни линкови

logo-print

Прв француски воздушен напад во Ирак


Француски борбени авиони го извршиле првиот напад против милитантите на Исламската држава во Ирак. Кабинетот на претседателот Франсоа Оланд се наведува дека при нападот целосно била уништена позиција за логистичка поддршка на исламските милитанти на североистокот на Ирак. Исто така се најавува дека слични напади ќе бидат изведени и во наредните денови. Франција е првата земја кои им се приклучи на Соединетите држави во воздушните напади против милитаните на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG