Достапни линкови

logo-print

ЕУ го поздрави резултатот од референдумот во Шкотска


 Жозе Мануел Баросо

Жозе Мануел Баросо

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо оцени дека шкотското отфрлање на независноста од Обединетото кралство ќе помогне во градењето на обеденета, отворена и силна Европска унија. Тој најави дека Комисијата ќе продолжи да се ангажира во дијалогот со шкотската влада во областите кои се под нејзина надлежност како вработувањето и животната средина. Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј, поздравувајќи ја одлукта на Шкотска наведува дека Велика Британија останува важна членка на Европската унија.

XS
SM
MD
LG