Достапни линкови

logo-print

НАТО го поздрави резултатот од референдумот во Шкотска


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека целосно го почитува изборот на граѓаните на Шкотска за отфрлање на независноста. Тој изрази увереност дека Британија ќе продолжи да игра водечка улога во, како што рече, „зачувувањето на силата на Алаијансата“. НАТО сојузниците беа загрижени дека поделбата на Обединетото кралство чии подморници со нуклеарно оружје се на бреговите на Шкотска, ќе ја ослаби Алијансата. Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц изјави дека му олеснило откако ги слушнал резултатите од референдумот. На европските берзи пак денеска пораснаа акциите по неколкунеделната несигурност меѓу инвеститорите. Британската фунта постигна највисока вредност спрема еврото во изминативе две години.

XS
SM
MD
LG