Достапни линкови

logo-print

Србија со нови економски мерки за излез од кризата


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ синоќа објави економски мерки за заздравување меѓу кои се намалување на платите и пензиите поголеми од 210 евра, остра борба против сивата економија, отпуштање вишок вработени во администрацијата, намалување на субвенциите во јавни претпријатија и јакнење на приватниот сектор. „Ако мерките успеат во 2016 година ќе бидеме нормална држава со здрава економија, изјави Вучиќ. Планираните заштеди од платите и пензиите се околу 400 милиони евра, а до планираните 700 милиони евра, како што нагласи Вучиќ, ќе се дојде до „тешки мерки“. Вучиќ најави и укинување на солидарниот данок.

XS
SM
MD
LG