Достапни линкови

logo-print

Сенатот на САД одобри обука на умерените сириски бунтовници


Американскиот сенат го донесе амандманот со кој се потврдува планот за војската да може да ги тренира и помага сириските бунтовнички групи што се борат против милитантите од Исламска држава. Планот беше изгласан вчера со 73 гласови за и 22 против.
Претставничкиот дом на САД амандманот го изгласа ден претходно и сега претседателот Барак Обама треба да го потпише. Со него се предвидува американските воени власти да ги тренираат одбраните сириските бутновници на објекти во Саудиска Арабија до средината на декември.

XS
SM
MD
LG