Достапни линкови

logo-print

Милитанти на Исламската држава освоиле курдски села во Сирија


Милитанти на Исламската држава освоиле курдски села во северниот дел на Сирија. Командантот на Курдските единици за народна заштита Очалан Исо денеска за новинската агенција Ројтерс изјави дека милитантите, со користење на тешка артилерија и тенкови, ја презеле контролата врз 16 села во близина на границата со Турција. Во почетокот на месецов курдските борци и другите бунтовници кои се борат против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад објавија коалиција во справувањето со исламските милитанти.

XS
SM
MD
LG