Достапни линкови

logo-print

САД ќе ги помагаат сириските бунтовници во борбата со милитантите


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претставнички дом го усвои амандманот со кој му се дава овластување на претседателот Барак Обама земјата да ги тренира и помага сириските бунтовници во борбата со милитантите од Исламската држава.

За прифаќање на амандманот гласаа повеќе демократи, отколку републиканци. Гласањето доаѓа два месеци пред одржувањето на среднорочните избори во САД, при што јавноста ги поддржува воздушните напади против милитантите, но е загрижена за проширување на војната.

XS
SM
MD
LG