Достапни линкови

logo-print

Ева Копач мандатар за состав на нова влада на Полска


Полскиот претседател Бронислав Коморовски денеска ја наименува Ева Копач за мандатар за состав на новата влада откако премиерот Доналд Туск поднесе оставка бидејќи беше избран за нов претседател на Европскаиот совет. Копач вети дека ќе работи на составување на добра влада и тоа на само една година пред парламентарните избори во Полска. Туск треба да го замени сегашниот претседател на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј кон крајот на ноември годинава.

XS
SM
MD
LG