Достапни линкови

logo-print

Десетици удавени африкански мигранти на брегот кај Либија


Дестици африкански мигранти се водат како исчезнати откако нивниот брод се превртел во близина на брегот на Либија на Средоземно море. Се прецизира дека досега биле спасени триесетина мигранти од бродот во кој имало над 250 луѓе. Новинските агенции, повикувајќи се на локалните рибари, јавиваат дека на површината на морето имало многу човечки тела. Меѓународната организација за мигарции во миантиот месец предупреди дека голем број луѓе се обидуваат да ја напуштат Либија поради борбите меѓу тамошните ривалски вооружени групи.

XS
SM
MD
LG