Достапни линкови

logo-print

Ирак бара брза воздушна кампања против милитантите на Исламската држава


Ирачкиот претседател Фуад Мадум денеска во Париз побара брза воздушна кампања против милитантите на Исламата држава. Тој страхува дека оваа екстремистична организација би можело да порасне уште повеќе доколку не се преземе итна акција. Францускиот претседател Франсоа Оланд на отворањето на конференцијата за справување со заканите од милитантите на Исламската држава, изјави дека станува збор за глобална опасност и затоа одговорот мора да биде глобален.

XS
SM
MD
LG