Достапни линкови

logo-print

Премиерот Груевски во работна посета на Турција


премиерот Никола Груевски

премиерот Никола Груевски

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска ќе престојува во неколкудневна посета Турција. Во рамки на посетата предвидено е да се одржат повеќе бизнис форуми во неколку турски градови на кои ќе бидат презентирани поволностите што им се нудат на странските инвеститори, а ќе бидат остварени и средби со државниот врв. В среда се очекува владината делегација да оствари средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и со турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Турција е меѓу 10-те најзначајни трговски партнери на Македонија.

XS
SM
MD
LG