Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Шведска


Во Шведска денеска се одржуваат парламентарни избори на кои според испитувањата на јавното мислење левицата ќе се врати на власт после осумгодишното владеење на десницата. Таквиот изборен резултат всушност ќе преставува и враќањето на вообичаеноста во шведската политика бидејќи социјалдемократите што ја направија Шведска позната по благостојбата не биле толку време во опозиција откако ја земаа власта во 1920 година. Премиерот Фредерик Реинфелд која ја презема функцијата во 2006 година е конзервативен лидер кој најдолго се задржал на власт во шведската историја.

XS
SM
MD
LG