Достапни линкови

logo-print

Партијата на регионите нема да учествува на изборите во Украина


Поранешната партија на тргнатиот од власт украински претседател Виктор Јанукович соопшти дека нема да учествува на предвремените парламентарни избори закажани за 26 октомври. Извршниот секретар на Партијата на регионите Борис Колешников денеска изјави дека политичкиот совет на партијата одлучил против учествувањето на изборите во време кога во земјата се води војна. Со нејзините проруски и евроскептични позиции Партијата на регионите ја има својата изборна и финансиска база примарно во источна и југоисточна Украина каде што владините сили се борат со проруските сепаратисти. Партијата освои 185 места во парламентот на изборите во 2012 година а се дистанцираше и го осуди Јанукович за корупција, бегство од Украина и кукавичлук.

XS
SM
MD
LG