Достапни линкови

logo-print

ОН се закани со укинување на помошта за Авганистан


Обединетите нации се заканија со укинување на помошта за Авганистан доколку нивните вработени се малтретираат. Во објавата на социјалната мрежа Твитер од официјалниот профил на мисијата на ОН во Авганистан се наведува дека заканите и вербалните напади насочени кон Обединетите нации се неприфатливи. Предупредувањето следува откако вчера демонтранти се собраа пред седиштето на ОН во Кабул и ги обвинија за помош во лажирањето гласови. Толпата извикуваше “смрт за ОН”. Обединетите нации ги набљудуваа претседателските избори што се одржаа во јуни, по кои и двајцата кандидати Абдула Абдула и Ашраф Гани прогласија победа и се обвинија меѓусебно за измами. Разговорите за формирање на влада на единство пропаднаа. Авганистанските изборни власти,пак, соопштија дека конечните резултати од изборите ќе бидат објавени следниве недели.

XS
SM
MD
LG