Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот суд им изрече казна затвор на стотина опозициски демонстранти


Пакистанскиот суд нареди сто опозициски активисти да бидат пратени во затвор на две недели поради одржување на нелегални протести. Демонстрантите се собраа пред судот во Исламабад вчера да протетстираат за одлуките, а толпата се разиде мирно по двочасовниот протест. Демонстрантите предводени од поранешната крикет ѕвезда Имран Кан и проповедникот Тахир ул Кадри беа на сосема различни позиции со владата и со недели не попуштаа, а одбиваа и да го напуштат кампот каде што протестираа во Исламабад додека премиерот Наваз Шариф не си поднесе оставка.

Тие го обвинуваат за лажирање на минатогодишните избори со кои се врати на власт. Конфронтациите прераснаа во насилство минатиот месец кога илјадници луѓе протестираа и се обидоа да упаднат во официјалната резиденција на Шариф.

XS
SM
MD
LG