Достапни линкови

logo-print

Украинската војска одговорила на напад на аеродромот во Донецк


Украинската војска соопшти дека нејзините сили одговориле на напад на аеродромот во источниот град Донецк од проруските сепаратисти и покрај осумдневниот прекин на огнот. Градските власти соопштија дека денеска имало гранатирање во областа околу аеродромот. Градот Донецк е контролиран од сепаратистите, но аеродромот е под контрола на владините сили.
Војската и сепаратистите се обвинуваат меѓусебно за повторно прекршување на договорот за прекин на огнот постигнат на петти месецов со кој треба да се стави крај на пет месечните борби.


XS
SM
MD
LG