Достапни линкови

logo-print

Белата куќа соопшти дека САД се во војна со ИСИЛ


Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест рече дека Соединетите Американски Држави се во војна со ИСИЛ откако државниот секретар Џон Кери одби да ја искористи таа фраза. Тој додаде Соединетите држави се во војна со ИСИЛ на ист начин како што се во војна со Ал-Каеда и нивните ограноци низ светот. И секретарот на Пентагон вчера ја употреби истата фраза.
САД спроведоа 158 воздушни напади и испратија околу 1600 војници во Ирак за да се справат со заканата од бунтовниците од Исламска држава.

XS
SM
MD
LG