Достапни линкови

logo-print

Ослободени мировниците од Голанската висорамнина


Сите 45 припадници на мировните сили на Обединетите нации од Фиџи кои беа заробени во сирискиот дел на Голанската висормнина денеска биле ослободени и добро се чувствувале, соопштија Обединетите нации. Тие и биле предадени на мисијата на Светската организација која е задолжена да го надгледува примирјето меѓу Сирија и Израел. Војниците кон крајот на минатиот месец беа заробени од припадници на Ал Нусра фронтот, сиријска гранка на Ал Каеда. Екстремистите во замена на мировниците барале да биде испорачана хуманитарна помош во делови на сирискиот главен град Дамаск.

XS
SM
MD
LG