Достапни линкови

logo-print

Новите санкции на ЕУ против Русија ќе стапат во сила утре


Официјални претставници на Европската Унија соопштиле дека новите санкции против Русија, поради нејзината улога во конфликтот во Украина, ќе стапат во сила од утре. Санкциите вклучуваат забрана за финансирање или кредитирање на руски енергетски компании од земји на Европската Унија. Санкциите беа формално усвоени на 8-ми септември, но примената беше одложена заради спроведувањето на примирјето во источна Украина. Русија се закани со одговор на новите санкции.

XS
SM
MD
LG