Достапни линкови

logo-print

Газпром објави намалување на профитот за 41%


Руски Газпром соопшти денеска дека, за периодот од јануари до март годинава, му бил намален профитот за 41 отсто, во споредба со истиот период лани, делумно поради неплатениот долг на Украина. Газпром ја запре дистрибуцијата на гас за Украина во јуни, откако пропаднаа преговорите за цената и за вкупниот долг.

XS
SM
MD
LG