Достапни линкови

logo-print

Џон Кери во Џеда на разговори со арапските колеги


Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Џеда, Саудијска Арабија, на состанок со колегите од арапските земји и Турција, како дел од турнејата на Блискиот Исток за добивање воена, политичка и финансиска подршка во битката против милитаната група Исламска Држава. До состанокот доаѓа по говорот на американскиот претседател Барак Обама, кој вети битка против милитантите, кои држат под контрола делови на Ирак и на Сирија. Според американски претставник, разговорите на Кери ќе се однесуваат на соработката во врска со воздушните напади против милитантите и запирањето на протокот на пари за Исламската држава.

XS
SM
MD
LG