Достапни линкови

logo-print

Пакистанската армија уби 65 талибанци во Северен Вазиристан


Пакистанската армија соопшти дека нејзините авиони убиле 65 милитанти во воздушните напади на пет скривалишта во талибанското упориште во близина на авганистанската граница. Воздушните напади биле насочени во области во племенскиот регион на Северен Вазиристан, каде што армијата ја спроведува офанзивата од средината на јуни. Армијата соопшти дека досега загинале повеќе од 900 милитанти, но се уште нема официјална потврда за оваа бројка. Речиси еден милион луѓе, наводно, избегале во офанзива и се засолниле во кампови за раселени. Воздушните напади доаѓаат еден ден откако пакистанските талибанци ја презедоа одговорноста за нападот на поморската база во Карачи, во кои загинаа еден морнар и двајца напаѓачи. Министерот за одбрана Мухамед Асиф изјави дека напаѓачите добиле поддршка од "внатрешни" извори во Пакистанската морнарица.

XS
SM
MD
LG