Достапни линкови

logo-print

Џон Кери во Багдад


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Багдад на почетокот на мисијата во барањето поддршка за акција против милитантите на Исламската држава. Тој по Ирак треба да ги посети Јордан и Саудиска Арабија, каде што освен разговори со домаќините ќе има средби и со претставници на Турција, Египет и на шесте земји на Советот за соработка во Персискиот залив. Денеска американскиот претседател Барак Обама треба да го претстави неговиот план за справување со заканите од милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG