Достапни линкови

logo-print

Малезискиот премиер тврди авионот бил срушен од проектил


Малезискиот премиер Најиф Тун Разак изјави денеска дека холандската истрага сугерира оти малезискиот патнички авион МН17 на 17 јули во источна Украина бил соборен од проектил земја воздух. Тој го даде коментарот откако холандската Комисија за безбедност соопшти дека малезискиот патнички авион бил соборен од страна на голем број "високо-енергетски објекти". Според холандските експерти, нема индикации дека несреќата на MH17 била предизвикана од "технички грешки" или од неуспех на екипажот.

XS
SM
MD
LG