Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ги казнува жителите кои имаат финансии надвор од земјата


Руското министерство за финансии предлага да се воведат казни за жителите кои не ги известиле даночните власти за нивните финансиски активности и сметки во банки надвор од земјата. Во предлог-законот објавен на веб страната на министерството е наведено дека сите жители задожително ќе мора да ги пријават финансиите од 1 јануари наредната година. Предлогот најверојатно е дел од напорите на Кремљ да ги спречи Русите од чување на нивните пари во странство.

XS
SM
MD
LG