Достапни линкови

logo-print

Се очекува извештајот за падот на малезискиот авион во Украина


Холандскиот одбор за безбедност денеска се очекува да го објави првичниот извештај за причините за падот на малезискиот лет МХ17 во источна Украина во јули годинава при што загинаа сите 298 патници. Холандските истражувачите не беа во можност да го посетат местото на несреќата во регионот Донецк во источна Украина.

Од тимот истражувачи веќе соопштија дека тие нема да именуваат виновник туку како што нагласи портпаролката ги истражуваат причините за несреќата, а не кој е виновен.

Постојат верувања дека авионот беше урнат од ракета испукана од проруските сепаратисти. Целосниот извештај не се очекува да биде објавен пред средината на 2015 година.

XS
SM
MD
LG