Достапни линкови

logo-print

Војската на Камерун убила повеќе од сто борци на Боко Харам


Властите во Камерун соопштија дека одбиле обиди за напади од борците на Боко Харам кои влегувале во земјата од Нигерија и убиле повеќе од сто бунтовници. Портпаролот на Владата вчера соопшти дека милитантите го нападнале градот Фотоки кој се наоѓа во близина со границата со Нигерија.
Според соопштението нападот се случил на 6 септември.
Групата што се поврзува со Ал Каеда е одговорна за убиствата на илјадници луѓе во Нигерија, а има киднапирано стотици други вклучувајќи и група од 200 ученички кои беа киднапирани во април годинава.

XS
SM
MD
LG