Достапни линкови

logo-print

Амнести бара контрола на војниците волонтери во Украина


Генералниот секретар на организацијата Салил Шети

Генералниот секретар на организацијата Салил Шети

Амнести Интернешнел ја повика Украина да ги прекине злоупотребите и воените злосторства од страна на војниците волонтери кои се борат заедно со владините сили во источниот дел на земјата. Генералниот секретар на организацијата Салил Шети го упати повикот по средбата со украинскиот премиер Арсениј Јацењук, ден откако Амнести Интернешнел објави докази за воени злосторства на првовладините сили и на проруските сепаратистити. Според него, Украина не треба да ги реплицира злоупотребите кои преволадуваат во областите кои претходно биле завземени од сепаратистите.

XS
SM
MD
LG