Достапни линкови

logo-print

Порошенко ја зајакнува одбраната на Мариупол


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека наредил засилена одбрана на клучниот град во југоисточниот дел на земјата Мариупол, која вклучува тенкови, ракетни лансери и воздушна поддршка. Говорејќи во Мариупол тој порача дека Украина нема да ја отстапи територија на никого. И покрај примирјето украинските сили беа нападнати од проруските сепаратисти на периферијата на Мариупол, кој е стратешки пристанишен град во кој живеат половина милион луѓе.

XS
SM
MD
LG