Достапни линкови

logo-print

Сомалиските исламисти лојални на Ал Каеда


Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб го реафирмирале нивното сојузништво со Ал Каеда. Во денешното соопштение објавено на интернет се наведува дека ќе му бидат лојални на новиот шеф на оваа група Ахмет Умар Абу Убаида кој дојде на тоа место откако Ахмет Годане беше убиен во напад изведен со американско безпилотно летало во Сомалија. Ал Шабаб која се залага за воведување шериатски закони во Сомалија ги интензивира нападите и во Кенија.

XS
SM
MD
LG