Достапни линкови

logo-print

Русија ја обновува поморската база на Арктикот


Русија испрати група бродови на Арктикот со цел обновување на постојаната поморска база на Северната флота. Руските медиуми објавија дека бродовите, меѓу кои два амфибиски бродови за напд и противподморнички брод, тргнаа денеска од Северноморс во близина на границата со Норвешка. Тие треба да однесат опрема и персонал во воената база од советско бреме на истокот на Новосибирските Острови. На одредени делови од патот ќе се користат и мразокршачи. Пред една година, десет брода беа испратени на Новосибирските Острови да однесат опрема за повтона изградба на базата која беше напуштена во 1993 година. Русија го зајакнува поморското присуство на Арктикот, како и други држави како Канада и Норвешка, во потрага по природни ресурси.

XS
SM
MD
LG