Достапни линкови

logo-print

Кинескиот сајт Алибаба оди на американските берзи


Кинескиот сајт за интернет продажба Алибаба планира за прв пат да стави на продажба акции во вредност од 24 милијарди долари на американските берзи, информира американската Комисија за хартии од вредност. Кинеската компанија, која има за цел да им конкурира на Амазон и на Ибеј во глобалната продажба, планира овој месец да понуди на продажба 320 милиони акции по цена од 60 до 66 долари за акција. Се очекува со тоа цената на компанијата да порасне на 163 милијарди американски долари. За споредба, Ејпл, највредната компанија во светот, се проценува на 592 милиони долари.

XS
SM
MD
LG