Достапни линкови

logo-print

Москва ќе реагира ако ЕУ воведе нови санкци против Русија


Руското Министерство за надворешни работи предупреди дека Москва ќе реагира ако ЕУ воведе нови санкции против Русија поради нејзината улога во украинската криза. Во денешното соопштение од министерството се наведува дека ако се воведат нови санкции „несомнено ќе има реакција од наша страна“. ЕУ вчера најави дополнителни мерки, но соопшти дека може да бидат суспендирани ако Москва ги повлече силите од Украина и ако продолжи прекинот на огнот меѓу владините сили и проруските бунтовници во источна Украина. Новите санкции предвидуваат проширување на листата на луѓе на кои им се забранет влез во ЕУ, а нивните средства во Унијата се замрзнуваат и им се забранува на државните руски компании да се задолжуваат на европските пазари. Новите санкции треба формално да бидат усвоени на 9 септември. Руското министерство соопшти дека новите санкции се сигнал за поддршка за војната во Украина.

XS
SM
MD
LG