Достапни линкови

logo-print

Извештај на МААЕ за истрагата на нуклеарната програма на Иран


Седиштето на МААЕ во Виена

Седиштето на МААЕ во Виена

Меѓународната агенција за атомска енергија објави мал напредок и неколку неуспеси во последниот извештај за истрагата на нуклеарната програма на Иран. Агенцијата соопшти дека преку сателит биле забележани тековни градежни активности во иранската нуклеарна централа Парчин, каде на инспекторите не им е дозволен пристап.

Од агенцијата соопштија и дека Иран не ги доставил одговорите на прашањата до крајниот рок на 25 август поврзани со сомнежите за развој на нуклеарно оружје во земјата. Иран, како што е наведено имплементирал само три од петте чекори за транспарентност на нуклеарната програма.

XS
SM
MD
LG