Достапни линкови

logo-print

Стапи на сила примирјето во Украина


Нападите на преферијата на украинскиот град Мариупол

Нападите на преферијата на украинскиот град Мариупол

Прекинот на огнот во источна Украина стапи на сила во 17 часот по средно европско време. Претставниците на украинските власти и на проруските сепаратисти на разговорите во Минск го потпишаа договрот за примирје.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека мора да направат се што е можно и невозможно за да се стави крај на крвопролевањето во земјата. Сепаратистите соопштија дека примирјето не ја менува нивната политка за поделба на Украина. Руските власти го поздравија договорот и воедно ги повикаа засегантите страни внимателно да го набљудуваат неговото спроведување.

XS
SM
MD
LG