Достапни линкови

logo-print

НАТО се согласи на зголемување на трошоците за одбрана


Лидерите на земјите членки на НАТО на самитот во Велс

Лидерите на земјите членки на НАТО на самитот во Велс

Лидерите на НАТО се согласиле денеска да го прекинат кратењето на воените трошоци, односно тие да издвојуваат по два проценти од БДП за одбраната на сопствените земји. Земјите членки на алијансата кои веќе го достигнале процентот како САД и Британија ќе продолжат и во иднина да го прават тоа, соопштија лидерите по самитот на НАТО во Велс.

Земјите членки чии трошоци за одбрана се под нивото ќе запрат со кратењето на финансиите и ќе ги достигнат планирани два проценти во наредната деценија. САД вршат притисок врз сојузниците за зајакнување на одбраната од финансиската криза во 2008 година.

XS
SM
MD
LG