Достапни линкови

logo-print

Во БиХ повеќе од 30 рудари блокирани под земја


По слабиот земјотрес 34 рудари се блокирани под земја во рудникот за јаглен во Зеница. Земјотресот со интензитет од 3,4 степени според Рихтеровата скала се случи вчера попладна. Епицентарот на земјотресот бил на 53 километри северозападно од Сараево. По земјотресот 56 рудари биле под земја, но 22 успеале да излезат на површината. Двајца од нив се повредени и се хоспитализирани.

XS
SM
MD
LG