Достапни линкови

logo-print

Русија забрани увоз на украински кондиторски производи


Русија денеска соопшти дека забрани увоз на кондиторски производи од две украински фирми: Конти и АВК. Во соопштението се вели дека тие го прекршиле зеконот за заштита на правата на потрошувачите. До ова доаѓа откако Европската унија и Соединетите држави најавија дека денеска ќе објават дополнителни санкции против Русија поради нејзината интервенција во источна Украина. Во меѓувреме, во Минск се очекува да почнат разговори меѓу претставници на украиснките власти и на проруските бунтовници за предложениот прекин на огнот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG