Достапни линкови

logo-print

Мировни разговори за Украина денеска во Минск


Во белорускиот главен град Минск денеска ќе се одржат разговори за прекин на огнот во источна Украина. Официјални претставници на Киев и проруските бунтовници е закажано да се сретнат заедно со претставници од Москва и од ОБСЕ. Украинскиот претседател Петро Порошенко изрази внимателем оптимизам околу можниот договор.
Разговорите доаѓаат во период во кој Европската унија и НАТО се очекува да објават повеќе санкции за Русија поради нејзината агресија во Украина иако спроведувањето може да биде одложено зависно од тоа како се одвиваат разговорите во Минск.

XS
SM
MD
LG