Достапни линкови

logo-print

Проруските сепаратисти подготвени за прекин на огнот


Лидерите на проруските сепаратисти во источна Украина соопштија дека се подготвени за прекин на огнот доколку биде постигнат договор со украинските власти на утрешните разговори во белорускиот главен град Минск. Украинскиот претседател Петро Порошенко претходно изјави дека утре ќе нареди прекин на огнот и изрази надеж дека во истиот ден ќе започне имплементацијата на мировниот план. Рускиот претседател Владимир Путин издаде предлог за прекин на огнот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG